İSG KATİP NEDİR?

İSG – Kâtip sistemi iş güvenliği izleme, kayıt ve takip programının adıdır. Bu yazılım ortak sağlık ve güvenlik birimleri, İSG eğitim kurumları, hizmet alan iş yerleri için görevlendirilen uzmanların bilgilerini içerir.

6331 Sayılı İş sağlığı ve Güvenliği yasası kapsamında işyeriniz adına hizmet veren İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı ve Yardımcı Sağlık Personellerinin İSG katip sistemi üzerinden bakanlığa bildirilmesi gerekmektedir. Bu işlem İş sağlığı ve Güvenliği kapsamında hizmeti sunacak uzmanların işveren tarafından 5 (beş) iş günü içerisinde onaylanması halinde kabul görecektir.

İSG Katip Sistemi üzerinden onay işleminin yapılması gerekenler;

Sisteme giriş için, işyerinizin E-bildirge şifresi kimin üzerine kayıtlı ise o kişinin TC numarası ve E –devlet şifresi ile https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/  web sayfasına girerek aşağıda yer alan işlem süreçleri takip edilerek onay verilecektir.

 İş Sağlığı ve Güvenliği anlaşmamızın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bildirimi 2 aşamada gerçekleşmektedir.

  1. Hizmet veren kişilerin (İş Güvenliği Uzmanı- İşyeri Hekimi, Yardımcı Sağlık Personeli gibi) sistem üzerinden Şirket/Firmanıza atanmasıdır. Bu işlem tarafımızca yapılmaktadır.
  2. Şirket/firma yetkilisinin atamalara onay vermesidir.  İşlemin tamamlanması için firmanızın E-bildirge şifreleri kimin TC kimlik numarasına kayıtlı ise o kişinin T.C. kimlik  numarası ve e-devlet şifresi ile aşağıda bildirdiğimiz web sayfası üzerinden sisteme giriş yapılarak aldığınız hizmetlerin tarafınızca onaylanması gerekmektedir.

Yardım ve Destek Almak İçin

Sistem tanımı sırasında yardım almak için merkez numaramızdan bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.Telefon numaramız: 0212- 407 00 27

Programa Giriş

1 ) Uygun internet tarayıcısı ile https://isgkatip.csgb.gov.tr/Logout.aspx adresine giriniz. İSG – KATİP Giriş veya e-Devlet Kapısı butonuna tıklayınız. Butona tıkladığınızda e-devlet giriş sayfasına yönlendirileceksiniz.

2) Karşınıza çıkacak sayfada e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, T.C. Kimlik Kartı seçeneklerinden herhangi birini kullanarak Kimlik Doğrulaması ile “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

3) “Giriş” seçeneğine tıklayınız.

4) Bu aşamada onay yapmak istediğiniz işyerine ait satıra tıklayarak “Giriş” tuşuna basınız. Böylece sisteme girmiş olacaksınız.

NOT: Eğer Sisteme giriş yapmak istediğiniz İşyeri – Firma yukarıdaki listede gözükmüyor veya SGK kayıtlarında E-Bildirge Kullanıcısını değiştirmiş (güncellemiş) iseniz aşağıdaki E-Bildirge Kullanıcısı Güncelle butonuna basınız. E-Bildirge kullanıcısını SGK Kayıtlarında güncellemeden sisteme giriş kaydınız oluşturulmayacaktır. Lütfen İSG-KATİP Kullanıcı Kılavuzunu okuyunuz.

5) Sisteme girişiniz ardından, sol sütunda yer alan “Hizmet Alan İşyeri Modülü”’ne ardından alt kısmında yer alan “Sözleşmeler” satırına tıklayınız.

6) Ekranın sağ tarafında sözleşmeler çıkacaktır. Onaylayacak olduğunuz sözleşmenin üzerine tıklayınız

7) Onaylanacak satırı seçtikten sonra menünün üst kısmında yer alan Onayla butonu aktif olacaktır. Onayla butonunu tıklayınız.

8) Yukarıda yer alan ekranının üst kısmında ki Kayıt butonunu tıklayın

9) Bu işlemi her bir satır için tamamladıktan sonra satırın sağ tarafında yer alan Grv. Onay durumu Onaylandı olarak görülüyor ise işlemi doğru bir şekilde tamamlamış bulunuyorunuz.

İSG-KATİP onay işleminiz başarıyla tamamlanmıştır.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.